Araştırmacılar ilk kez ‘mükemmel’ solar emiciler oluşturuyor

Yeşil Enerji
“Mükemmel” solar emiciler

Rochester Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, “femtosaniye lazerle işlenmiş metallerin spektral absorpsiyon kontrolü ve solar-termal cihazlarda uygulama” başlıklı bir makaleye göre lazerler kullanarak yüksek verimli güneş enerjisi jeneratörleri oluşturdular: Science & Science Uygulamaları.

“Lambayı sadece güneş dalga boylarında, ancak başka bir yerde değil, seçici bir şekilde emen nano ölçekli yapılara sahip metal yüzeyleri aşındırmak için güçlü femto-saniye lazer darbeleri kullandılar.”

Çeşitli malzemelerle denemeler yaptıktan sonra araştırmacılar, yeni nano ölçekli yapılarla işlendiğinde tungsten’in en yüksek güneş emme verimliliğine sahip olduğunu buldular. Bu yüzey sadece güneş ışığından enerji emilimini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda diğer dalga boylarındaki ısı dağılımını da azaltır.

Optik profesörü ve makalenin yazarı Profesör Chunlei Guo, “ilk kez mükemmel bir metalik güneş emici olduğunu söyledi. Ayrıca bir termik elektrik jeneratörü cihazı ile güneş enerjisinden yararlanmayı gösteriyoruz. Bu, herhangi bir termal güneş enerjisi emici veya hasat cihazı için faydalı olacaktır. ”

Elektrikli Araçlar için yeni şarj noktası teknolojisi

Kuzeydoğu İngiltere, Yorkshire ve kuzey Lincolnshire’daki elektriği 3,9 milyon eve ve işletmeye dağıtan Kuzey Powergrid, AutoDesign’ı başlattı. En iyi yeni EV şarj noktası konumlarını, bütçe tahminlerini ve yeni bağlantı kurulumlarının zaman çizelgesini tanımlayan ücretsiz bir çevrimiçi araçtır. Herkes AutoDesign’ı kullanabilir.

Kuzey Powergrid’in sistem tasarım müdürü Derek Fairbairn şunları söyledi:

AutoDesign gerçek faydalar ve gelişmiş gerçek dünya görüşü sağlar. Yerel yetkililerin, EV kurucularının ve iş planlamacılarının birkaç dakika içinde şarj cihazlarını takmak için en iyi yerleri ve ilgili maliyeti görmesini sağlayacaktır. Bu yeni kullanılabilir ağ veri zekası EV bağlantıları sürecini önemli ölçüde geliştirecek ve temiz ulaşım geçişini hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

İngiliz hükümeti ICE araçlarını 2040’tan yasakladı. Kuzey Powergrid, hizmet verdiği bölgedeki yollarda 2040 yılına kadar yaklaşık 4,5 milyon EV olacağını tahmin ediyor ve İngiltere’nin 10 yıl içinde yola 10 milyon EV getirmesi bekleniyor.

Kayıp Cennet

Tennessee Vadisi İdaresi (TVA) bu hafta Kentucky’deki Paradise Fosil Fabrikası’ndaki son işletim birimini kapattı. Cennet, TVA’nın en büyük kömür santrallerinden biriydi.

Senatör Mitch McConnell (R-KY) ve Donald Trump’ın itirazlarına rağmen, TVA kurulu Şubat 2019’da 2023 yılına kadar Oak Ridge yakınlarındaki Bull Run Steam Plant ile birlikte son Paradise ünitesini durdurmak için oy kullandı.

TVA sözcüsü Jim Hopson, Chattanooga Times Free Press’e “TVA’nın nükleer üretimini taban yük kapasitesi için genişlettiğini ve gaz ve yenilenebilir kaynakların güç zirvelerini karşılamak için daha uygun ve daha ucuz olduğunu” söyledi.

TVA, bir zamanlar işlettiği 59 kömürle çalışan ünitenin çoğunluğunu zaten kapattı ve 1980’lerde TVA neslinin yaklaşık üçte ikisinden, TVA’nın 2019 mali yılındaki Hopson üretiminin% 17’sine kömür yakarak elde ettiği gücün payını azalttı dedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir