507 Km’lik Tesla Model Y En Verimli SUV Oldu

Tesla
Tesla Model Y, resmi EPA derecesini aldı ve tek bir şarjla 315 mil’lik bir güncellenmiş aralığı teyit etti ve şimdiye kadarki en verimli SUV oldu.

Geçen hafta, Tesla Model Y üretiminin başladığını duyurduğunda ve teslimatların Mart ayında başlayacağını doğruladığında, otomobil üreticisi ayrıca Model Y’nin enerji verimliliğini geliştirdiğini ve daha uzun bir aralıkla sonuçlandığını iddia etti:

Model Y dört tekerlekten çekişin (AWD) devam eden mühendislik ilerlemesi nedeniyle, önceki 280 mil tahminimize kıyasla maksimum EPA aralığını 315 mil’e çıkarmayı başardık. Bu, Model Y’nin dünyadaki en enerji tasarruflu elektrikli SUV olarak liderliğini genişletiyor.

Yeni seri, şu anda sipariş edilebilen Model Y’nin her iki sürümü için: Model Y Uzun Menzilli Çift Motor ve Model Y Performansı.

Şimdi EPA, Model Y Performansı için resmi derecelendirmeyi içerecek şekilde web sitesini güncelledi ve gerçekten de tek bir ücret karşılığında 315 mil puanı aldı.

Model Y ayrıca kombine şehir ve otoyol sürüşü için 121 MPGe (şehirdeki 129 MPGe ve otoyolda 112 MPGe) resmi verimlilik derecesi alır ve bu da onu ABD’de mevcut olan en verimli küçük SUV (geçit) yapar.

İşte Model Y’nin bazı rakipleriyle bir karşılaştırma:

İlginç bir şekilde, Model Y, EPA tarafından, çeşitli tekerlek konfigürasyonlarına dayanarak farklı verimlilikle listelenen Model 3 Performansının farklı sürümlerinin hepsi kadar verimli veya hepsinden daha fazla olarak listelenmiştir.

EPA, Model Y Performance’ın derecelendirmesini Tesla’nın çevrimiçi yapılandırıcısında üç seçenek listelemesine rağmen farklı tekerlek seçeneklerine göre ayırt etmiyor: 19 inç, 20 inç ve 21 inç.

Tesla’nın web sitesinde, yalnızca 19 inçlik sürüm tek bir şarjla 315 mil menzile neden oluyor.

EPA’ya göre, 19 inç tekerlekli 2020 Tesla Model 3 Performance, 304 mil ve 116 MPGe menzile sahip.

Özet Olarak:

Bu son karşılaştırma bence özellikle ilginç.

Bu doğruysa, Tesla’nın Model 3’te, Model 3’ten daha büyük bir araç olan bazı iyi verimlilik kazanımları bulduğu anlamına gelir ve yine de aynı yapılandırma altında daha fazla menzil elde eder.

Bu verimlilik kazanımlarına yol açan gelişmelerin ne olduğunu bilmek beni çok merak ederdi.

Anladığım kadarıyla Model Y ve Model 3 aynı güç aktarım organlarını paylaşıyor.

Ancak Tesla, Model Y ile vücut imalatında bazı gerçek iyileştirmeler yapmış gibi görünüyor. Aracın ağırlığını bilmek isterdim.

Bir başka açıklama, Tesla’nın reklamı yapılan EPA numaraları ile gösterilmesine izin verilecek şeyle oynaması olabilir. Umarım durum böyle değildir, ancak ilk kez olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir