renaultzoemenzil

Renault ZOE 2020 Fiyatı

Renault
Renault ZOE interior

Türkiye’de en çok satılan otomobil markası Renault, elektrikli aracı olan ZOE ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Henüz ülkemizde elektrikli araçlar yaygınlaşmamış olsa da insanların elektrikli otomobillere karşı merakı her geçen gün artıyor. Gelişen teknolojiyle birlikte pil kapasitelerinin artması beraberinde menzil artışlarını da getiriyor. Ülkemizde ayrıca elektrikli araçlara teşvik niteliğinde düşük ÖTV uygulanıyor. Elektrikli araçlarda en yüksek ÖTV oranı %15 olarak belirlendi. Hem teknolojiyle hem de devlet teşvikiyle birlikte önümüzdeki yıllarda elektrikli araçlara olan talebin artması bekleniyor. Biz gelelim Renault ZOE hakkında konuşmaya.

Renault ZOE 2012 yılından beri üretimde olan bir araç. Ancak o yıllarda pil teknolojisinin gelişmemiş olması ZOE’nin yalnızca şehir içi kısa mesafelerde kullanılabilecek bir araç niteliğiyle piyasaya sürülmesine neden oldu. Ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık ZOE’de şehirler arası yolculuklarda kullanılabilecek menzil seviyesine ulaştı.

Renault ZOE Teknik Özellikleri:

Renault ZOE

Renault ZOE lityum-iyon pil kullanan elektrikli bir araç. 12 modül/192 hücreden oluşan bu piller ile tek şarjda 403 km yol yapmak mümkün. Bu kadar küçük bir aracın 403 km menzile sahip olması oldukça şaşırtıcı ancak gerçek. Renault ZOE’nin pil kapasitesi 41 Kw. Renault ZOE’yi 2.5 saatte şarj etmek mümkün. Siz AVM’de alışverişinizi yapıp yemeğinizi yerken aracınızın pilleri tam olarak doldurmanız mümkün. Renault ZOE’yi evde şarj etmek isterseniz de evinize Wallbox ünitesi kurdurup 220 v ev tipi gerilimle aracınızı şarj etmeniz de mümkün.

Renault ZOE Fiyat

ZOE Charging

Gelelim en önemli konu olan fiyat konusuna. Yazımızın başında devletin elektrikli araçları teşvik etmek amacıyla düşük ÖTV uyguladığından bahsetmiştik. Dizel ve benzinli araçlara göre çok daha uygun olan Renault ZOE’nin fiyatı 235.000 TL. Tabi bu liste fiyatı. Bayilere gittiğinizde bu rakamın bir miktar altında %100 elektrikli, uzun menzilli bir araç sahibi olmanız oldukça muhtemel. Renault Zoe hem fiyatı, hem menzili hem de yaygın servis ağıyla Türkiye’de elektrikli araçlarda fiyat/performans olarak değerlendirildiğinde 1 numaralı araç dersek abartmış olmayız. Bu arada küçük bir hatırlatma da yapmak isteriz. Renault bayilerine gittiğinizde ZOE almak istediğiniz belirtirseniz, bayi size ücretsiz şarj istasyonları ve indirimli bakım teklifleri için detaylı bilgiler sunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir