Tesla Model 3 ve Porsche Taycan Şarj Hızı Testi

Porsche

Porsche Taycan çıktı ve biz bunu şimdiye kadarki en iyi Porsche olarak ilan ettik, ancak Taycan’ın düşük verimliliği ve bunun şarj oranını nasıl etkilediği hakkında hala sorular var. İlk sahipler ve incelemeler, Taycan’ın derecelendirmelerin önerdiğinden daha verimli olduğunu, bu yüzden gerçek şarj oranını nasıl etkiler?

Bir Alman YouTube kanalı olan Nextmove, hangisinin kazanacağını görmek için arabayı en verimli EV, Tesla Model 3’e karşı test etti: Tesla’nın en düşük kW oranı ve daha yüksek verimliliği veya Taycan’ın daha yüksek oranı ve daha düşük verimliliği.

Nextmove bunun “gerçek dünya” testi olmasını istedi, bu yüzden kendi şarj ve verimlilik numaralarını kullandılar. Ana soruları şarj hızı ile ilgiliydi – Taycan’ın nominal verimliliği ve şarj oranı gerçekçi midir ve Model 3 ile nasıl karşılaştırılır?

Birincisi, Taycan’ın 270kW değerinde tam şarj edemediğini keşfettiler. % 1 pil ile istasyona bile çekerken, 255kW’ın üzerinde bir hız görmediler. Electrek’in kendi test sürüşünde, yalnızca 252kW’lık bir zirve gördük. Bu sadece yaklaşık% 5 özledim, bu yüzden büyük bir anlaşma değil, ama reklamı daha düşüktür.

Sonra Taycan’ın söz verdiği kadar hızlı (saatte km olarak) ücret alıp almadığını sordular. Ve cevap, yine, hayırdı – aslında daha hızlı ücret alıyor. Porsche’nin pazarlama materyali Taycan’ın 22.5 dakikada% 5-80’den çıkacağını belirtiyor, ancak Nextmove 21 dakikada% 1-80’i gördü, bu yüzden yaklaşık% 10 daha hızlı.

Son olarak, beklediğiniz soru: Piyasadaki diğer en iyi EV’lerle (yani Tesla Model 3) nasıl karşılaştırılıyor? Taycan piyasadaki en hızlı şarj oranına sahiptir, ancak sürücüler için gerçekten önemli olan şey, şarj etmek için harcadığınız birim başına ne kadar mesafe sürebileceğinizdir.

Model 3’ün kışın 150km / s’de Taycan‘dan% 34 daha verimli olduğunu buldukları bir önceki testten tüketim rakamlarını kullandılar. Bu, Autobahn odaklı bir testtir, çünkü 93mph ABD’deki tüm yollarda yasadışıdır.

Daha sonra bu sayıları Taycan’ın gerçek dünyadaki şarjlarıyla ve gerçek dünya Model 3 şarj testlerinde buldukları diğer raporlarla karşılaştırdılar.

Kullandıkları testler, Model 3’ün Avrupa’daki bir IONITY istasyonunda 29 dakikada% 3-80 oranında şarj edildiğini veya Kaliforniya’da 250kW V3 süper şarj cihazında 24.5 dakikada% 0-80 oranında şarj edildiğini gösterdi (V3 süper şarj cihazları sadece zar zor başladı AB dışında).

IONITY oranını tüketim sayılarına göre hesaplayan Nextmove, Model 3’ün şarj başına saatte 550 kilometrelik bir hızla şarj edildiğini ve Taycan’ın 717 km / s hızında şarj ettiğini – Taycan için% 30’luk bir kazanç buldu.

Ancak daha hızlı V3 süper şarj cihazlarında Model 3, Taycan’dan sadece% 10 daha yavaş olan 651 km / s’lik bir hıza ulaştı.

Bu testte, Model 3 daha yavaştır. Ama hikayenin tamamı bu değil.

Model 3’ün yükünü Taycan’dan daha erken ve daha agresif bir şekilde inceliyor. Yani, Model 3, Taycan’ın yaptığı sürece 250 kW’lık tam bir şarj oranını korumaz. 7 dakikada 100 mil patlayabilir, ancak Taycan’ın% 50’sine kıyasla yaklaşık% 20 oranında azalmaya başlar.

Bunun nedeni Taycan’ın pil kapasitesinin bir kısmını uzun ömürlü olması nedeniyle tutması, Tesla ise sahiplerinin% 100 şarj ederken otomobilin neredeyse tüm kapasitelerini kullanmalarına izin veriyor.

Daha kısa bir şarj yapıldığında, Model 3 daha iyisini yapar. Taycan% 0-50 oranında şarjla IONITY’de 856km / s hıza ulaşırken, Model 3 766km / s hıza ulaşıyor.

Ancak bir V3 Supercharger’da, Model 3 Taycan’ı atlar ve% 0-50 arasında ölçüldüğünde 905km / s’de şarj olur.

Bu yüzden karışık bir torbaya benziyor. İki araba benzer hızlarda şarj oluyor, Taycan bu testin parametreleri göz önüne alındığında, daha fazla durumda zirveye çıkıyor.

Bununla birlikte, bu sadece bir test ve sonuçları değiştirebilecek bir dizi faktör vardı. Birincisi, Taycan’ın pili soğuk havaya daha dayanıklı gibi görünüyor, Nextmove bu testlerde Tesla’yı biraz engellediğini düşünüyor. Daha sıcak havalarda Tesla öne sıçrayabilir.

İkincisi, yüksek hızlı şarj cihazları hala nadirdir ve bugün daha düşük bir güç istasyonunda şarj olmanız daha olasıdır.

Üçüncüsü, sürekli 93mph sürüş çoğunlukla Almanya’da gerçekçi ve Almanya dışındaki nüfuslu yerlerde olduğu kadar gerçekçi değil. Model 3’ün aerodinamik tasarımı nedeniyle yüksek hızlarda da başarılı olmasına rağmen, Taycan’ın iki vitesli şanzımanı nedeniyle iyi bir yüksek hız verimliliğine sahip olduğunu bildirdik.

Taycan’dan daha yüksek verim alan ilk sahiplerin orijinal raporlarına benzer şekilde, daha fazla kanıt topladığımız için bunların hepsi bir tuz tanesi ile alınmalıdır. Ancak Taycan’ın (şimdiye kadarki) en kötü EPA derecelendirmelerinden daha verimli bir EV olduğu ve en azından doğru koşullarda en hızlı olarak kabul edilebilecek bir şarj deneyimi sağlama hedeflerinde başarılı olduğu anlaşılıyor.

Electrek’in Yorumu


Menzilden ziyade verimlilik ve şarj hızı ile ilgili karşılaştırmaları görmekten memnuniyet duyuyorum. Menzil, dürüst olmak gerekirse, biraz anlamsız. Bir istasyondan diğerine geçmek için yeterli zamanınız olduğu sürece (ve bazen istasyonları atlayın) ve günlük sürüşünüzü ev dışında herhangi bir yerde şarj etmenize gerek kalmadan yapabileceğiniz sürece, daha düşük aralık iyidir .

Daha düşük menzil, bir aracı daha ucuz ve daha hafif hale getirerek daha da iyi olabilir. Verimlilik önemlidir – çünkü arabanız ne kadar verimli olursa, o kadar ucuz ve hafif hale getirilebilir, bu yüzden daha iyi performans gösteren bir araçtır. Ve daha hızlı şarj olacak.

Bu yüzden erken Taycan verimlilik sayılarında hayal kırıklığına uğradım ve bu sayıların çok muhafazakar olduğunu gösteren raporlarla cesaretlendirildim.

Aralıktan ziyade verimlilik ve şarj konusundaki bu rekabetin, elektrikli otomobiller ve sundukları özellikler / deneyimler hakkındaki konuşmanın açılmasına yardımcı olacağını umuyorum. Basit bir şekilde “500 mil menziline ihtiyacım var çünkü hayatımda bir kez daha ilerledim ve asla hiç durmak istemiyorum” ifadelerinin ötesine geçelim. Gerçekçi araba durakları da dahil olmak üzere bu arabaların gerçek dünya senaryolarında nasıl çalıştığı hakkında konuşmaya başlayalım.

Tesla sahipleri elektrikli arabaların yol gezileri için harika olduğunu ve süper şarjın orada harika bir deneyim sunduğunu biliyor. İnşallah, Taycan’ın muhteşem Autobahn performansı aynı kişiyi daha fazla ikna etmeye yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir