BMW ve Mercedes-Benz esnek EV üretimi konusunda karşıt görüşler alıyor

BMW MERCEDES
Lüks otomobil üreticileri BMW ve Mercedes-Benz, EV’lerin sağlam bir şekilde piyasaya sürülmesini istiyor. Ancak iki marka da EV pazarlarının önümüzdeki birkaç yıl içinde belirsiz olduğunu düşünüyor. Bu algılanan belirsizlikle başa çıkma stratejileri farklıdır.

BMW, EV ses seviyesini yukarı veya aşağı çevirebilmesi için EV’lerin, plug-in hibritlerin ve içten yanmalı araçların üretimini aynı montaj hattına entegre ediyor. Bu arada, Mercedes, ilk elektrikli SUV’sinin kısa süreli çıktısını azaltmasına rağmen, özel EV platformları ve küresel bir akü santralleri ağı kuruyor.

BMW ile başlayalım. Bir yıl önce, BMW’nin elektromobilite iletişim yöneticisi Wieland Bruch, BMW i3‘ün satışının modele ve pazara bağlı olarak EV’lerin nasıl vurulabileceği veya özlenebileceği konusunda zor dersler getirdiğini söyledi.

“Büyük öğrenmemiz, elektrik hareketliliğinin piyasadan pazara çok farklı bir hızda toplanması ve yanmalı motordan tamamen elektrikli hareketliliğe kesinlikle daha uzun bir geçiş olacağıydı” dedi.

Bu mesaj bu hafta Automotive News Europe’a konuşan BMW mühendislik yöneticisi Udo Haenle tarafından tekrarlandı:

Bizim görüşümüze göre, piyasa tahminleri esnek olmayan, sadece elektro platformlar için çok belirsiz. İstemediğimiz şey, tesislerimizin kapasitenin altında çalışması.

Yeni bir tesis inşa etmek yaklaşık 1 milyar avroya mal olurken, akülü elektrikli araçlar üretmek için mevcut tesislerin artırılması, özellikle karoser ve montaj için üç basamaklı milyon avroluk bir yatırım olacak.

Bu ifadeler CEO Oliver Zipse’nin birkaç ay önce söylediklerini takip ediyor:

İstenen ürün özelliklerini elde etmek için [özel bir platforma sahip olmanın] gerekli olduğuna inanmıyoruz. Bunun yerine, tüm gereksinimleri karşılayan akıllı bir platformla bunları çok iyi başarabilirsiniz.

Kasım ayında BMW, yeni pil hücresi sözleşmelerinde 10 milyar dolar verdiğini açıkladı ve şirket araştırma ve geliştirme için Münih merkezli bir Pil Yetkinlik Merkezi açtı.

BMW, bu yaz ana Münih fabrikasını altı hafta boyunca kapatacak. Bu, şirketin 2021’de tamamen elektrikli BMW i4’ün üretimine hazırlanmak için 1.000’den fazla robotu yeniden düzenlemesine ve değiştirmesine izin verecektir.

Bu arada, Mercedes-Benz ne olacak? EV’ye özgü platformlar geliştiren birçok otomobil üreticisi arasında. EVA2 platformu EQS sedanının temelini oluşturacaktır.

Son aylarda Mercedes-Benz, ABD satışlarını EQC tamamen elektrikli SUV’sini 2021’e erteleyeceğini ve 2021’deki model için toplam üretim hedeflerinin 60.000’den 30.000 adede düşeceğini açıkladı. Mercedes-Benz’in ana şirketi Daimler, azalmanın LG Chem’den gelen pil hücresi arzındaki eksiklikten kaynaklandığını açıkladı.

EQC pil üretimi · Kamenz, Almanya

Electrek, Mercedes-Benz’e 2021 için yeterli akü beslemesi sağlamak için ne yaptığını sordu. İşte yanıt:

Mercedes-Benz, yeni bir akü fabrikası da dahil olmak üzere elektrikli araç üretimi için Alabama’nın Tuscaloosa kentinde 1 milyar doların üzerinde yatırım yaptı ve 600’den fazla iş yarattı. EQ modellerimiz için pil sistemleri yaklaşık 90.000 metrekare üzerine inşa edilecektir. İnşaat çalışmaları 2020’de tamamlanmalı ve yüksek teknolojili üretim tesislerimiz taşınmaya hazır olmalıdır.

Akü fabrikası, gelecekte üç kıtada yedi noktada dokuz fabrikadan oluşan Mercedes-Benz Cars’ın dünya çapında akü üretim ağının bir parçası olacak: her biri Kamenz (DE) ve Stuttgart-Untertürkheim (DE) ‘de iki fabrika ve bir fabrika her biri Sindelfingen (DE), Jawor (PL), Pekin (CHN), Tuscaloosa (ABD) ve Bangkok’ta (THA). Bu, üretimi her zaman esnek tutacak ve bireysel pazarlardaki talebe verimli bir şekilde cevap verebilecektir.

BMW mevcut tesisleri dönüştürürken Mercedes-Benz yeni özel EV tesisleri inşa ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir