elektrikli araç soketleri

Sarj Noktalarındaki Konnektör Tipleri

Genel Bilgiler

Elektrikli araç üreticileri için piyasada kendi konnektör tiplerini ve standartlarını oluşturmak son derece önemlidir. Bunu Apple’ın diğer tüm cihazlarda kullanılan bağlantı tipleri yerine kendi bağlantı tipini ve standartını oluşturması ve kullanıcıya sunması gibi düşünebiliriz. Basitçe her üreticinin araçları için geliştirdiği fiş ve soket şekilleri birbirinden farklıdır. Amaç elektrikli araçları şarj etmek olsa da bu işlem ancak uygun sokete, uygun konnektör takılarak gerçekleştirilebilir. Türkiye’de kullandığımız saç kurutma makinesini ABD’de kullanamayız çünkü evlerimizde kullandığımız priz girişi ve volt çıkışı ABD’den farklı. Bu yazımızda dünyada kullanılan elektrikli araç soket çeşitlerini tanıyacağız. Lafı daha fazla uzatmadan elektrikli araçlar için dünyada en çok kullanılan konnektör tiplerine geçelim.

Tip 2 Konnektör

Tip 2 konnektör Avrupa’da elektrikli araçları evde şarj etmenize olanak sağlayan bir konnektör tipidir. AC yani evlerimizde kullandığımız alternatif ile şarj eder. Konnektör üzerinde 7 adet pin vardır.

type2plug
tesla car type 2 plug

Evlerimizde kullandığımız 2 fazlı elektrik ile maksimum 7.36 kW ile araçları şarj etmek mümkünken, sanayi elektriği olarak bildiğimiz trifaze yani 3 fazlı elektrik tesisatları ile bu gücü 22 kW’a kadar çıkarmak teoride mümkün. Tabi aracınızın maksimum kaç kW’a güçte elektrik çekebileceği de önemli bir nokta.

Tesla‘nın Avrupa’ya sattığı Model S ve Model X için geliştirdiği Tip 2 konnektör hem evlerde AC şarj için hem de şarj istasyonlarındaki DC şarj için uygun. DC şarj ile 120 kW’a kadar hızlı şarj mümkün.

Tip 1 Konnektör

5 pinden oluşan standart bir konnektör tipidir. Eski tip elektrikli araçlarda kullanılıyor. Nissan Leaf ve Kia Soul EV’s, Peugout İOn ve Citroen C-Zero gibi modeller kullanıyor. Genelde Avrupa’da kullanıldığı için diğer bölgelerde karşılaşmanız pek muhtemel değil.

CCS Konnektör

CCS soketler hızlı DC şarja olanak sağlar. Evden uzakta olduğunuzda elektrikli aracınız için çok hızlı şarj imkanı verir. Batarya kısa sürede %80 doluluğa ulaşabilir. CCS (Combined Charging System) karma şarj sistemi anlamına gelir.

CCS kullanımına imkan bazı araç üreticileri: BMW, Audi, Mercedes, Kia, Hyundai, Audi, MG, Jaguar, Mini, Nissan, Peugout, Opel ve Citroen’dir. Bu üreticileri yeni çıkardıkları tüm elektrikli araçlarında CCS konnektör bulunmaktadır. Tesla Avrupa’da Model 3’ü CCS soketle sunmakta.

Avrupa’da bulunan bir çok istasyon CSS ile 50 kW ve üstü güç sağlayabilmekte. Yeni yapılan istasyonlarda bu güç 150 kW’ya kadar çıkmaktadır. Nadir olmakta birlikte 350 kW gibi harika güce sahip istasyonlar da var. Ancak böyle bir hızı destekleyen araç henüz yok. Peugout’nun çıkarmış olduğu elektrikli aracı e-208 DC şarj ile 100 kW güç çekimini destekliyor. CCS ile hem evde hem de istasyonda aracınız şarj etmek mümkün. Resimde de göründüğü gibi konnektörün alt ve üst olarak üzere iki pinli bölümü var. Yalnızca üst kısmı kullarak AC yani ev tipi elektrik kullanarak aracınızı şarj etmeniz mümkün.

CHEdeMO Konnektör

CHEdemo CCS gibi hızlı ve DC akım kullanan bir konnektör tipidir. Nissan LEAF (%100 elektrikli) ve Mitsubishi Outlander (PHEV kısmen elektrikli) CHEdeMO konnektör ile birlikte gelmekte. Ayrıca Kia, Citroen ve Peugout da yeni modellerinde bu konnektör tipini desteklemektedir. CHEdeMO gördüğünüz yerin yanında muhakkak Type 1 ve/veya Type 2 bağlantılarını görürsünüz. CHEdeMO ve CCS arasındaki rekabette CHEdeMO geriye düşmüş görünüyor. Pek çok üretici artık CCS’i tercih ediyor. CHEdeMO’nun CCS’e göre önemli bir teknik özelliği vardır CHEdeMO bi-directional yani çift yönlü akım sağlar. Bunun anlamı istasyondan araca akım giderken, araçtan da istasyon ya da başka bir kaynağa akım gidebilmekte. Örnek vermek gerekirse evinizde uygun alt yapınız var ise aracınız evinize elektrik sağlayabilir, evinizden de aracınıza elektrik sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir