neden elektrikli arac

Neden Elektrikli Araç Satın Almalıyım?

Genel Bilgiler

Elektrikli araç satın almak için bir çok sebep var. İlk olarak ülkemizde uygulanan fahiş ÖTV’nin elektrikli araçlar için maksimum %15 olması. Bir diğer sebep ise yine ülkemizde vergiler nedeniyle dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanıyor olmamız. Tüm bunların yanında elektrikli araçların çevre dostu olması, bakım maliyetlerinin daha az olması, performans ve verimliğinin daha fazla olması elektrikli araç almak için sayabileceğimiz geçerli sebepler arasında.

Elektrikli araçlar son 5 yılda ciddi bir artış gösterdi. Aslında elektrikli araçlar uzun yıllardır üretimde ancak talebin azlığından dolayı markalar elektrikli motor ve pil teknolojilerine büyük yatırım yapmadılar. Ta ki Tesla çıkana kadar. Tesla dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisidir. Diğer üreticiler farklı tipte motorlar üretirken (dizel, benzin, hibrit) Tesla yalnızca elektrikli motor üretme. Tesla ile birlikte başlayan elektrikli araçlarda rekabet, beraberinde pil teknolojilerinde gelişmeye sebep oldu. Artık elektrikli araç üreticileri daha efektif, kapasitesi yüksek ve hızlı şarj olabilen araçlar üretmeye yöneldiler. Bu konuda da Tesla rakiplerinden bir adım önde. Önümüzdeki günlerde piyasaya çıkaracağı yeni Model S’in menzilinin 400 mil olması bekleniyor. Bu rakiplerinin çok ötesinde bir menzil.

Yazımızdan da anlaşılacağı üzere elektrikli araç piyasasında rekabet oldukça çetin geçiyor. Her geçen gün yeni modeller ve teknolojiler insanlara sunuluyor. Avrupa yavaş yavaş benzin ve dizelden uzaklaşıp elektrikli araçlara yöneliyor. 2030 yılı itibari ile bir çok ülke dizel ve benzinli araçların yollara çıkmasına izin vermeyecek. Maalesef bu süreçte Türkiye oldukça geri kaldı. Devletin yalnızca ÖTV desteği değil çeşitli vergilerden de feragat ederek insanları ucuz, konforlu, temiz ve geleceğin araçları olan elektrikli arabaları alması konusunda daha fazla destek sağlaması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir