Tek Şarjla 300 KM’den Fazla Giden Elektrikli Araba Modelleri

E.V Dünyası

Belki de etiket fiyatının yanı sıra, elektrikli bir aracın en kritik özelliği, bir ücret karşılığında gidebileceği mesafedir. Birinin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli bir çalışma aralığı sağlayan bir EV satın almak, asla bir benzin istasyonunu ziyaret etmek zorunda olmayan sıfır emisyonlu bir aracı mutlu bir şekilde sürmek ve bitmiş bir aküyle yolun kenarında mahsur kalmak arasındaki fark anlamına gelebilir.

ABD Ulaştırma Bakanlığı’na göre Amerikalılar günde ortalama 40 mil kullanıyorlar, bu da en kısa menzilli EV’yi bile pratik yapıyor (2019 için Smart EQ ForTwo sadece 58 mil’de olacak). Yine de, dikkatli olmanız ve karşılayabileceğiniz en uzun mesafeye gidebilecek bir elektrikli araba seçmeniz her zaman daha iyidir. Bir gözü yolda, bir diğeri otomobilin şarj durumu göstergesiyle sürmek eğlenceli değildir.

Neyse ki, pil teknolojisi hızla gelişiyor ve otomobil üreticileri çalışma aralığı açısından meşhur zarfı zorluyor. 2019 model yılı için, şebekeye bağlanmaya ihtiyaç duymadan önce 200 milden fazla sürebilen sekizden az model yoktur. Bu yılki daha uzun menzilli yeni modeller arasında 248 mil’de Audi e-tron, 226 mil’de Nissan Leaf e + varyantı ve ortalama 258 mil çalışabilen ve bir kerelik kesintiden sonra 30.000 doların altında fiyatlandırılan Hyundai Kona Electric bulunuyor. 7.500 dolarlık federal vergi kredisi.

ABD menşeli geçmişte ve bugün satılan tüm EV’ler için eşdeğer “yakıt ekonomisi” derecelendirmeleri (“MPG-e” olarak ifade edilir) ile birlikte resmi aralık tahminleri Çevre Koruma Ajansı’nın fueleconomy.gov web sitesinde yayınlanmaktadır. Eşlik eden slayt gösterisinde 2019 için en uzun ortalama çalışma aralığına sahip sekiz EV’yi sunuyoruz.

Görünüm, 2020 ve ötesinde bir ücret karşılığında 300-400 mil kadar ilerleyebilen yeni EV’ler ile daha da parlıyor. Tesla, 2020 model yılı için planlanan canlandırılan Roadster’ın, tam bir kilovat kaynağı ile 620 mil kadar koşabileceğini ve hemen 1,9 saniyede 60 mil / saat hıza ulaşabileceğini söylüyor.

Ancak, herhangi bir elektrikli aracın tahmini çalışma aralığına ilişkin bir uyarı, aralık tahminlerinin, sıkı kontrol edilen koşullar altında gerçekleştirilen enstrümanlı bir laboratuvar analizine dayanan ortalamalar olduğunu akılda tutmaktır. Belirli bir sürücünün gerçek dünya serisi, çeşitli koşullara bağlı olarak çok farklı olabilir.

Örneğin, daha ağır yükler taşımak, daha yüksek hızlarda sürmek ve düşük şişirilmiş lastiklere binmek, güç hücrelerini hızlanma oranında boşaltmaya meyillidir. Pencerelerle veya sunroof açıkken otoyol hızlarında sürmek elektrikli arabaların rüzgar direncini artıracak ve aralığını olumsuz etkileyecektir. Aynı şekilde, dik arazilerde düz yollarda veya yokuş aşağı yollarda sürmektense ek pil gücü gerekir.

Ayrıca, elektrikli araba, aşırı soğuk veya sıcak havaya maruz kaldığında bir şarjla daha az mil koşma eğilimindedir. Bunun nedeni hem yüksek hem de düşük sıcaklıkların akünün şarjı üzerindeki olumsuz etkileri ve ısıtıcı ile klimanın çalıştırılmasından kaynaklanan yüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir