Jaguar, İngiltere fabrikasında kurulacak yeni elektrikli otomobil serisi XJ’yi onayladı

Diğer Markalar E.V Dünyası
Jaguar bugün İngiltere’deki Castle Bromwich fabrikasında yeni elektrikli araçlar üreteceğini doğruladı ve yeni nesil tamamen elektrikli Jaguar XJ, gruptaki ilk yeni EV olacak.

Jaguar Land Rover, aynı gün yapılan son nesil Jaguar XJ’nin üretim hattından çıktığını duyurdu.

JLR, elektrikli XJ’nin Jaguar I-Pace’den sorumlu aynı ekip tarafından geliştirileceğini söyledi. Jaguar’ın Castle Bromwich fabrikası, otomobil üreticisinin yeni elektrik özellikli Modüler Boyuna Mimari platformunu destekleme becerisiyle “İngiltere’nin ilk premium elektrikli araç fabrikası” na dönüştürülecek.

Önceki bir raporda, elektrikli Range Rover’ın aynı yeni platformda yapılabileceği belirtildi, ancak şimdilik JLR sadece elektrikli bir XJ onayladı. CEO Ralf Speth şirketin açıklamasında,

Hareketliliğin geleceği elektrikli ve vizyon sahibi bir İngiliz şirketi olarak, yeni nesil sıfır emisyonlu araçlarımızı İngiltere’de yapmaya kararlıyız. Midlands’de elektrikli bir elektrik santrali oluşturmak için elektrikli araç imalatımız, Elektronik Tahrik Ünitelerimiz ve akü montajımızı birlikte konumlandırıyoruz.

Bunun yanı sıra Jaguar, “hükümet ve sanayi, giga ölçekli pil üretimi ülkeye getirmek için birlikte çalışacak” çağrısında bulunuyor. Otomobil üreticisi, tedarik zincirinin oluşturulması ve piller için gerekli yabancı malzemelere daha az bağımlı hale gelmesi gerektiğini belirtti.

Duyuru, süregelen Brexit endişeleri nedeniyle şirketteki iş kayıplarına ilişkin endişeleri de hafifletiyor. Jaguar, yeni XJ ve diğer EV’lerin üretiminin binlerce işi koruyacağını söyledi. Otomobil üreticisi bu yılın başlarında kesintileri açıkladı – ancak bunlar üretim hattı işleri değil, idari pozisyonlardı.

Jaguar, 2020’den itibaren tüm yeni Jaguar ve Land Rover modelleri için elektrikli seçenekler sunmayı planladığını belirtiyor. Elektrikli XJ‘yi piyasaya sürmek için zaman çizelgesi hala belirsiz olsa da, şirketin yeni Pil Montaj Merkezi önümüzdeki yıl çevrimiçi olacak.

Yeni XJ’den sonra, Castle Bromwich fabrikasında inşa edilecek diğer araçlardan kaçının tamamen elektrikli olacağı da belirsiz.

Geçen ay, otomobil üreticisi yeni nesil elektrikli güç aktarma organları geliştirmek için BMW ile ortaklık kurduğunu açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir