2020 Seat Leon Fr Ortaya Çıktı: İspanyol Golf’ü Hibritleşiyor

Diğer Markalar
Yaklaşık yedi yıllık üretimden sonra, eski SEAT Leon’un yerini bugün tamamen yeni bir nesil alıyor. İspanya’nın popüler kompakt otomobili zaten bir vagon veya plug-in hibrid güç aktarma organı ile gösteriliyor.

Leon’un neye benzediğini bilmeseydik, biraz hayal kırıklığına uğrardık. Bu, her zaman gerçekten sürüş ve yarışta olan genç Avrupalılar için kompakt hatchback idi. Ancak bu son sürüm şık olmaya çalışıyor.

Ön uç tasarımı, Tarraco 3 sıralı SUV‘de daha önce görülen far ve ızgara özelliklerini en çok değiştirdi. Ve arkada, Leon tıpkı İbiza gibi sahte egzoz uçlarını utanmadan spor yapıyor.

Seat Leon ST vagonu belki de daha iyi görünüyor. Çizgileri güzelce akıyor, ancak hala eski nesillerden daha az sportif. Belki de sadece 5 km’de 100 km / s hıza çıkabilen eski ST Cupra’yı hayal ediyoruz. SEAT’ın artık böyle bir araba yapmayacağı açık.

Bir eklenti güç aktarma sistemi zaten duyuruldu ve bunun daha güçlü bir versiyonu (245 hp ile) yeni nesil Cupra’ya güç verecek. Güç aktarma organlarından bahsetmişken, büyük ölçüde Golf 8 ve Octavia’dan taşınırlar. 1.0 litrelik TSI, 90 veya 110 beygir gücü ile satışa sunulacak, ardından 1.5 TSI, 130 veya 150 beygir gücü ile satışa sunulacak.

Hafif hibrit teknolojiden bahsetmek mümkün değil, ancak mevcut olmalı. Tek dizel, 115 veya 150 HP gücünde 2 litrelik bir yakıttır. Fark edebileceğiniz gibi, tüm motorların düşük güç çıkışı vardır, bu da sözde sportif Seat Leon FR‘nin bile bağımsız bir arka süspansiyon sistemine sahip olmayacağı anlamına gelir.

Belki de en büyük haber, bir Leon’daki ilk plug-in hibrit sürücünün eklenmesi. 1.4 TSI sistemi, 13 kWh’lik bir batarya ile eşleştirilmiştir ve oldukça büyüktür ve gerçekçi bir şekilde tüm elektrikli sürüş için 50 km dayanmalıdır. 204 bg’de bu en güçlü normal Leon olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir